wtorek, 14 kwietnia 2015

Autyzm i alergie

Ilość diagnozowanych przypadków autyzmu u dzieci w ciągu ostatnich kilkunastu lat wzrosła prawie 10-krotnie i obecnie wynosi około 1:100, a nawet niektóre źródła podają 1:80. Również ilość przypadków różnego rodzaju chorób czy objawów alergicznych u dzieci wzrosła znacznie w ostatnim czasie osiągając poziom niemal epidemii. Przeprowadzono szereg badań (większość oparta była na wywiadach z rodzicami dzieci autystycznych lub z dorosłymi osobami z autyzmem) dotyczących występowania objawów alergicznych u osób z ASD. Stwierdzono między innymi, że nasilenie problemów behawioralnych zmienia się zależnie od pory roku, a największe pogorszenie następuje około połowy kwietnia, czyli w „sezonie alergicznym”, co może wskazywać na rolę układu immunologicznego w procesie powstawania ASD. Inne badania pokazały, że takie choroby jak łuszczyca, astma, zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek czy AZS występujące u kobiety w drugim trymestrze ciąży były związane z ponad dwukrotnie wyższym ryzykiem autyzmu u dziecka. U pacjentów z zespołem Aspergera stwierdzono, że odpowiedź immunologiczna związana z reakcją alergiczną (częstość występowania AZS, astmy i kataru siennego, jak również wysoki poziom przeciwciał IgE, liczba eozynofili i pozytywny wynik testów skórnych) była obserwowana u 86.6% pacjentów w porównaniu z grupą kontrolną ich zdrowych rówieśników, u których odsetek ten wynosił 7%. Ponadto stwierdzono, że 30% badanych dzieci autystycznych w wieku 1-4 lata (w porównaniu do 2.5% ich zdrowych rówieśników) miało w najbliższej rodzinie osoby z problemami alergicznymi, a także obserwowano związek pomiędzy nasileniem objawów ASD a występowaniem objawów alergicznych. Są też dane wskazujące na większą częstość występowania objawów alergicznych niezależnych od IgE (głównie nietolerancji pokarmowych) u dzieci z ASD.

W reakcjach alergicznych jedną z głównych ról odgrywają komórki mastocytarne. Po kontakcie z alergenem dochodzi do związania przeciwciał IgE ze specyficznymi receptorami na powierzchni mastocytów, co powoduje ich aktywację i uwolnienie wielu mediatorów stanu zapalnego. Chociaż obecność objawów alergicznych u dzieci autystycznych wydaje się być dość częsta, to jednak alergie te w wielu przypadkach nie dają pozytywnych wyników w testach skórnych i nie stwierdza się podwyższonego poziomu przeciwciał IgE. Może to wskazywać na aktywację komórek mastocytarnych niezależnie od IgE, między innymi przez substancje pochodzące ze środowiska, przewodu pokarmowego czy mózgu. Dochodzi wtedy prawdopodobnie do uwalniania mediatorów selektywnie, w sposób kontrolowany.


Tłumaczenie na podstawie: Angelidou et al. (2011) Brief report: "allergic symptoms" in children with Autism Spectrum Disorders. More than meets the eye? J Autism Dev Disord 41, 1579-85

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz