Mastocyty (komórki tuczne) są komórkami należącymi do rodziny białych krwinek wytwarzanych w szpiku kostnym. Nie występują one w krwi obwodowej, ale znajdują się niemal we wszystkich tkankach ciała, a ich największe zagęszczenie występuje w skórze, przewodzie pokarmowym i nabłonku wyściełającym układ oddechowy.
Rola komórek tucznych to przede wszystkim udział w reakcjach alergicznych. W odpowiedzi na kontakt z alergenem wydzielana jest między innymi histamina, która odpowiada za wystąpienie typowych objawów alergicznych, takich jak katar, wysypka, zapalenie spojówek. Oprócz histaminy, mastocyty mogą wydzielać wiele innych związków, takich jak cytokiny, chemokiny, czynniki wzrostowe, metabolity kwasu arachidonowego, reaktywny tlen, związki azotowe.
Oprócz roli w reakcjach alergicznych komórki tuczne spełniają znacznie więcej istotnych dla organizmu funkcji: homeostaza, odporność wrodzona i nabyta, infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybiczne, astma. Spełniają również funkcje immunomodulacyjne (stany zapalne) i odgrywają rolę w patofizjologii przewodu pokarmowego (choroba Crohn’a, zespół jelita drażliwego), a także w nowotworach. Mastocyty są więc regulatorami stanu zapalnego i jedną z pierwszych linii obrony układu immunologicznego.
Gdy ilość mastocytów w skórze lub w tkankach jest zwiększona mamy do czynienia z chorobą zwaną mastocytozą. Łagodna postać choroby, występująca najczęściej u dzieci, czyli pokrzywka barwnikowa charakteryzuje się obecnością brązowo-czerwonych plam (nagromadzenie mastocytów) na skórze, którym towarzyszyć może zaczerwienienie, obrzęk i świąd. W przypadku choroby układowej, diagnozowanej najczęściej u dorosłych, dochodzi do rozrostu mastocytów w szpiku kostnym, ma ona często gwałtowniejszy przebieg i także towarzyszą jej objawy skórne. U dzieci z mastocytozą oprócz alergii skórnych mogą występować także inne problemy, takie jak biegunka, bóle brzucha, bóle kości, bóle głowy, wymioty, a także nadpobudliwość, trudności w skupieniu uwagi i problemy w nauce, które przypominają objawy ASD.
Tłumaczenie na podstawie: Moon et al. (2010) Advances in mast cell biology: new understanding of heterogeneity and function. Mucosal Immunol 3, 111-28; Theoharides et al. (2012) Mast cell activation and autism. Biochim Biophys Acta 1822, 34-41
Dzień dobry. Bardzo zainteresował mnie Pani blog. Od dawna zadaję sobie pytanie: "Is a subtype of autism an allergy of the brain?"... U mojego syna zdiagnozowano autyzm oraz zespół aktywacji mastocytów. To ostatnie po wielu miesiącach nietypowych i trudnych objawów. Leczenie stabilizujące komórki tuczne poprawia funkcjonowanie małego, a wręcz wpływa na osiowe objawy autyzmu... Ciekawa jestem, jakie są Pani doświadczenia i opinia w tym zakresie? U nas rozpoznanie ASD to historia wieloletnia, ale MCAS potwierdzono zaledwie kilka tyg. temu. Pozdrawiam i życzę zdrowia dla Pani syna!
OdpowiedzUsuńWitam! Temat jest dość skomplikowany, ale z pewnością mastocyty odgrywają istotną rolę w rozwoju autyzmu. Tutaj w skrócie opisałam moje doświadczenia: http://ka-milowa-kraina.blogspot.co.uk/p/neuroprotek.html
OdpowiedzUsuńW kolejnych wpisach na pewno napisze o alergii i jej wpływie na mózg, znam też pracę, o której Pani wspomina :-) Pozdrawiam!
Witam! Pani Jolo i Pani Agnieszko, zapraszam serdecznie do naszej grupy FB "Mastocytoza i MCAS" Pozdrawiam Ania
OdpowiedzUsuńWitam. A czy problemy jelitowe jak śluz po kwaśnych pokarmach czy niestrawione resztki pokarmu w kale można łączyć z mastocytoza? Synek 4,5 roku ma mastocytoma ale ostatnio.zauwazylam jeszcze jedną maleńką prawdopodobnie mastocytarna zmiane
OdpowiedzUsuń